• Lata doświadczeń w biznesie
img

Koza na pellet - wady i zalety

Obecnie ludzie wybierając metodę grzewczą szczególna uwagę zwracają na to, w jaki sposób piecyk oddziaływuje na środowisko. Pod tym względem, idealnie sprawdzają się potocznie zwane kozy na pellet - które podczas spalania emitują do atmosfery minimalne ilości szkodliwych dla zdrowia substancji. Jest to możliwe dzięki innowacyjnej metodzie spalania drewna.

Ten sposób opiera się w dużym stopniu na wtórnym spalaniu. Wtórne spalanie, to nic innego jak dopalenie cząstek znajdujących się w dymie, które w urządzeniach starszej generacji uciekały przez komin do atmosfery. Teraz, nowoczesne piecyki dzięki specjalnej konstrukcji kumulują cząsteczki ciepła, tworząc w palenisku wystarczająco dużą temperaturę umożliwiającą spalanie gazów wewnątrz pieca. Tym samym do środowiska przedostają się jedynie minimalne ilości gazów będące efektami ubocznymi spalania.

Innowacyjna metoda spalania drewna w dużym stopniu zależy od katalizatora. To właśnie dzięki niemu możliwe jest dopalanie resztek spalin znajdujących się w dymie, co bez wątpienia pozytywnie wpływa na sprawność oraz żywotność pieca. Decydując się na metodę grzewczą, niejednokrotnie stoi się przed dylematem jaki rodzaj piec wybrać. Najlepszą alternatywą dla przestarzałych pieców, są te wolnostojące potocznie zwane kozami na pellet.

Warto zwrócić uwagę na to, by system odprowadzający dym zbudowany był prawidłowo. W innym razie następuje zaburzenie pracy ciągu, co negatywnie wpływa na efektywność pracy piecyka - drewno zostaje spalane kilka razy szybciej oraz istnieje ryzyko wydostania się dymu wraz ze szkodliwymi substancjami na zewnątrz. Montując piec na niższych kondygnacjach budynku, trzeba pamiętać o tym, by zapewnić piecu odpowiednio długą drogę przepływu dymu z kilkoma kolankami, komin zaś powinien znajdować się na zewnętrznej ścianie budynku.

Rozpoczynając korzystanie z pieca, warto uprzednio zapoznać się z instrukcją. Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe rozpalanie paleniska. W innym razie istnieje duże ryzyko niewłaściwego spalania, a piecyk nie będzie spełniał swoich podstawowych właściwości, tym samym czyniąc go bezużytecznym.

Ambroży fusion

Opis autora #3

Zobacz również