• Lata doświadczeń w biznesie
img

Piec na pellet - jaki kocioł wybrać

Piecyk na pellet to rozwiązanie, które kosztować może niekiedy nawet kilkanaście tysięcy. Trzeba wiedzieć jaki piecyk wybrać i jakie elementy przy kupowaniu są najważniejsze, by pieniądze nie były wyrzucone w błoto.

Podajniki to bardzo ważne elementy, które musimy brać pod uwagę. Najczęściej w tych systemach mamy automatyczny podajnik i zbiorniki paliwa. Mają one dostarczać paliwo ze zbiornika do paleniska. Wykorzystuje się tutaj rozwiązania ślimakowe albo pneumatyczne. Te drugie będą lepsze, ponieważ pozwolą na transportowanie materiału na większych odległościach nawet z osobnego budynku, który będzie kilkadziesiąt metrów dalej.

Dobrze mieć więcej miejsca na opał, by gromadzić taki opał na cały okres grzewczy gdy cena jest niska. W przypadku pelletu najczęściej stosowane są rozwiązania, w których mamy jedną funkcję piecyka. Nie będzie tutaj raczej możliwości podgrzewania wody, chyba że zdecydujemy się na kupno specjalnego zasobnika, który będzie taką opcję dawał.

Moc kotła powinna być dopasowana do mocy obliczonej w projekcie domu. Trzeba kupować takie maksimum i nie ma sensu więcej, ponieważ i tak przez większość czasu praca będzie z mniejszą mocą. Jednocześnie będzie możliwość uzyskania rzeczywiście zadowalającej sprawności takiego kotła co oczywiście ma duże znaczenie w większości przypadków.

Przy mniejszej mocy nie będzie także problemów z tym, że będzie się pojawiało bardzo dużo zanieczyszczeń z naszego pieca. W pewnych przypadkach także ma to znaczenie i ten element musi być brany pod uwagę. Dlatego warto się nad tym mocniej zastanowić, nim konkretnie zdecydujemy się na jakieś rozwiązanie.

Ambroży fusion

Opis autora #3

Zobacz również